Shogi.cz

Shogi (šógi) je starodávná strategická hra japonských generálů. Tato hra má v Japonsku dlouhodobou tradici. V západním světě není tak známá, ale věřte nám, že je to mnohem zábavnější hra než klasické šachy. Zároveň aktivním šachistům pomůže zlepšit svou hru alespoň o jednu třídu. A pokud nám nevěříte, přijďte si s námi zahrát. :)

Hra Shogi (šógi) je podobná klasické hře šachy, ale oblíbili si ji i zarytí odpůrci šachů. Zásadní rozdíly hry jsou v hracích kamenech, které lze otáčet (upgradovat) a tím dostávají lepší vlastnosti. Také můžete zajaté kameny vracet zpět do hry jako své. Zvrat ve hře může tedy nastat v podstatě kdykoliv.

Shogi.cz na HokageConu

Co vás napadne, když se řekne shogi? No jasně, klan Nara a to, jak Shikamaru hraje se svým otcem! Není to ale jen pro zábavu, Shikaku pomocí shogi vysvětluje synovi, jak to funguje ve společenství ninjů. Na hrací desce je nejdůležitější král, ale ten nepředstavuje vůdce, ale budoucí generace, které jsou to nejcennější, co musí všichni ochraňovat. Není divu, že se tak Shikamarovi otevírá smysl a pravidla společnosti shinobi, vždyť shogi vzniklo jako strategická hra japonských generálů. Tato stolní hra se podobá evropským šachům, ale je v ní pár zajímavých změn a pravidel navíc. Nicméně není to nic složitého a i úplný začátečník se může naučit pravidla během pěti minut.

Měli jsme to štěstí a narazili jsme na úžasný projekt Shogi.cz vedený Filipem Marke. Shodou okolností se účastní festivalů jako HokageCon a tak jsme je pozvali jako nesmírně zajímavé zpestření programu a byla to trefa do černého. Návštěvníci od prvních minut okupovali herní desky a bojovali mezi sebou až do úplného konce. Všem se tato hra zalíbila a tak budou shogi spolu s dalšími připravovanými japonskými hrami pravidelným stanovištěm na festivalu HokageCon.